Peugeot 1980

05.02.2018

36. díl. Představení francouzského stroje Peugeot z období okolo roku 1980 má hlavně jeden důvod. Ukazuje nám ústup ze slávy francouzských výrobců jízdních kol. Není tomu vůbec tak, že by náš stroj byl špatný - naopak. Jen prostě v těchto letech již technologicky zaostává za italskou školou a nastupujícím japonským gigantem Shimano.

Francouzská škola. Michaux-Paříž a jeho Boneshaker. První kola opatřená pedály. Eugene Meyer-Paříž. První Vysoká kola-následník Kostitřasů. Výrobci jako Perol, Clement, Peugeot... V pozdější době Alcyon, Labor, Terrot či výrobce komponentů Simplex či Huret.

Po 2. světové válce však začíná pomalu otěže přebírat, hlavně co se týká závodních kol a komponentů, Itálie.

A náš dnešní stroj je toho zářným příkladem. Nenajdeme zde sadu komponentů jednoho výrobce, protože prostě nikdo takový neexistoval. Stroj je sice osazen kompletně komponenty francouzských výrobců, avšak prakticky každý komponent nese značku jiného výrobce.

Brzdy Mafac

Přehazovací páčky a přehazovačka Simplex

Přesmykač Huret /4436/

Náboje Mailard

Kliky Stronglight

Představec a řídítka Philippe Giudons

Prostě kompletní osazení francouzské provenience, ale "každý pes, jiná ves". Jinak to však prostě nešlo. Jediné, co trošku kazí francouzskou dominanci tohoto stroje, je rám, kde místo francouzské značky Vitus jsou použity trubky Reynolds legendární sady 531.

Foto: Jaroslav Svoboda