Konečně pneumatika....

05.02.2018

26. díl. Píše se rok 1888 a na svět přichází další z veledůležitých součástí jízdního kola. Co nám k tomu říká encyklopedie Wikipedie?

JOHN BOYD DUNLOP

Pracoval jako veterinář v Belfastu ve Skotsku. V roce 1888 doporučil lékař jeho malému synovi jízdu na kole. Dunlop však nebyl spokojen s tím, s jakými obtížemi syn jezdil. A tak na obvody kol natáhl gumovou hadici, kterou za pomoci pumpičky na fotbalový míč naplnil vzduchem. Výrobce jízdních kol z Belfastu Robert Edlin Dunlopovi doporučil vynález patentovat. Patent získal 23. června 1888. Čtyři měsíce poté Dunlop k patentu přidal ventilek.

Edlin sestrojil v říjnu 1888 první bicykl s pneumatikami založenými na Dunlopově patentu. V květnu 1889 slavily Dunlopovy pneumatiky velký úspěch na cyklistických závodech. Prvním mužem, který s nimi v závodě slavil úspěch byl 18. května 1889 závodník Willie Hume. Poté patent odkoupil viceprezident Irského sdružení cyklistů a majitel papírny William Harvey Du Cros a založil továrnu Pneumatic Tyre and Booth's Cycle Agency.

Roku 1890 však vyšel v časopise Sport and Play článek o tom, že John Dunlop nebyl prvním, kdo princip pneumatiky objevil. Už ve 40. letech 19. století si stejný nápad patentoval skotský vynálezce Robert William Thomson. Pro rozšíření vynálezu ale nebyla tehdy vhodná doba a Thomson upadl v zapomnění. Kvůli objevu Thomsonova prvenství Dunlop v roce 1891 o patent přišel. Výroba pneumatik se tak uvolnila pro každého, kdo o ni měl zájem, nejaktivnější v tom byli bratři Michelinové. Dunlop nicméně roku 1896 vynález zdokonalil, když objevil způsob vulkanizace pomocí páry. To umožnilo výrobu pneumatik se vzorkem. Dunlop poté o pneumatiky ztratil zájem, své akcie prodal a otevřel si obchod s látkami. Jeho jméno však k jeho poctě nese firma Dunlop Rubber Company se sídlem v Birminghamu. Tu v současnosti ze tří čtvrtin vlastní americká korporace Goodyear.

V Muzeu kol na Boskovštejně najdete hned několik strojů s dochovanými původními pneumatikami z prvních roků výroby.

Musíme zdůraznit ještě jednu zajímavost. Zatímco v Evropě se používají první pneumatiky jako klasický plášť s duší, Amerika od začátků výroby naopak používá až do začátku 20. století typ galuska. Ta byla samozřejmě výrobně mnohem dražší a i její opravy byly velice složité.

I toto reklamní kolo na pneumatiky Dunlop z roku 1935 najdete v muzeu na Boskovštejně.

Foto: Pinterest, Adam.cas.sk