Hvězda ze Smithville

05.02.2018

15. díl. Jeden z nejzajímavějších strojů z historie vysokých kol AMERICAN STAR BICYCLE byl patentován panem G. W. Presseym roku 1880 a byl vyráběn továrnou H.B.Smith Machine Company ve Smithville.

Stroj byl charakteristický malým předním kolem. Bylo to vlastně americké řešení na snížení nebezpečnosti vysokých kol. Jeho stabilitu v té době prezentují jezdci při sjíždění schodů Amerického Capitolu.

Jedná se o nejbezpečnější systém vysokých kol s unikátním pohonem, kde síla jezdce je přenášena přes páky pomocí kožených řemenů na západkový mechanismus na zadním náboji. Západkový mechanismus je na obou stranách nezávislý jeden na druhém, umožňuje tak šlapat oběma nohama zároveň či střídavě jednou a druhou. Dalším unikátem je zde volnoběžný mechanismus tak postrádaný na klasických vysokých kolech.

Pákový mechanismus dává také výhodu změny převodu a to pouhým přesunem uchycení koženého hnacího řemenu.

V prvních rocích výroby byl Star vyráběn ve velikostech předního kola o průměrech 18-23" /46-58 cm/ a zadního o průměrech 42-60" /110-150 cm/. Jejich váha se pohybovala mezi 50 až 55 liber /22,7-25 kg/.

Foto: Jaroslav Svoboda
Obrázek: Wikipedia