Historie závodních kol - závodní Pneumatic safety bicycle

05.02.2018

31. díl. Poté, co irský zvěrolékař J. B. Dunlop v roce 1888 poprvé světu představil obutí kol pryžovou obručí plněnou vzduchem, začali všichni výrobci upouštět od výroby Vysokých kol a i všechny své modely Hard tire safety bicycle přezouvali do Dunlopových pneumatik. Tuto cestu jim ukázal hlavně vývoj na závodních tratích, kde jezdci se stroji opatřenými pneumatikou se vzduchem začali jasně porážet jezdce na dalších typech strojů.

Jako příklad jednoho z těchto strojů vám přinášíme závodní kolo Humber z roku 1892. Tento stroj je kompletně v původním stavu. Je pouze očištěn a zakonzervován a zajímavé je právě zachování všech originálních měkkých částí, jako jsou pneumatiky, sedlo Brooks či gumy pedálů. Kolo je stále bez volnoběhu, pouze s jedním převodem. Spolu s tímto strojem vám přinášíme i krátkou historii anglické značky Humber. Továrna Humber se nacházela v anglickém Beestonu. Byla založena v roce 1869 Thomas Humber (1842-1910) a vyrábí všechny typy kol tak, jak přicházely roky.

V roce 1884 byl první, který sériově produkoval kolo s dnešním lichoběžníkovým typem rámu. Továrna došla během let k mnoha propojením s ostatními. V roce 1887 kupříkladu s firmou Marriot & Cooper. Thomas Humber prodává svou továrnu roku 1886 Harrymu Lawsonovi, ale na jejím řízení se podílí až do roku 1892. Expanze společnosti v 70. a 80. letech 19. století vrcholí roku 1889 kdy se vyrábí Humber bicykly, tricykly a quadricykly ve městech Beeston, Coventry, Nottingham a Wolwerhampton a patří k jednomu z největších výrobců jízdních kol v Anglii.

Firmě jako úspěšnému výrobci jízdních kol nemohl dát spát ani motocykl a roku 1896 produkuje první prakticky použitelné motocykly o výkonu 2 hp. A od motorky je jen kousek k automobilům. Ta jsou vyrobena také roku 1896 v počtu 10ti kusů, jedná se o první sériově vyráběné automobily v Anglii, které byly později vyhlášeny svou spolehlivostí.

Foto: Jaroslav Svoboda