Favorit 1985

05.02.2018

37. díl. Kdo jen z trochu starší generace cyklistů by neznal značku Favorit.... Největšího předlistopadového výrobce kol v Československu a vlastně jediného výrobce závodních kol v té době.

A je snad hloupost se i ptát kdo z tehdejších generací kluků alespoň jednou nezatoužil, při sledování úspěchů závodníků té doby, vlastnit jeden takový stroj a prohánět se s ním s větrem o závod.... A už vůbec nemluvě o stroji, který vidíte na fotografiích.

Jedná se o špičku tehdejší nabídky značky Favorit s firemním označením F1. Tyto stroje vznikaly v malé "manufakturní" dílničce legendárního českého stavitele a také dlouholetého dvorního mechanika Československé reprezentace Františka Babického. Jednalo se o kola pro ty nejlepší československé závodníky.

Byly vyráběny z legendární sady 531 britského výrobce Reynolds a osazeny těmi nejlepšími komponenty té doby.

Představovaný stroj pochází z roku 1985 a je osazen kompletní sadou Campagnolo Super Record.

Výjimku z originálního osazení jsou pouze brzdové páky a nášlapné pedály Shimano pocházející z pozdější doby. V původním osazení byly brzdové páky Campagnolo Super Record s horním vedením. Ze stejné sady pocházely i klipsnové pedály.

Z komponentů si možná ještě povšimněme přehazovacích páček. Jedná se stále ještě o klasickou verzi bez indexace, kterou si jistě většina z vás, dnes v době elektronických řazení, nedokáže ani představit.

Na závěr uveďme, že toto kolo je od roku 1985 do dnešní doby majetkem českého závodníka a berounského rodáka Vladimíra Holuba. Úplnou náhodou navštívil při focení svého kola muzeum v Boskovštejně, a tak můžete vidět jak vypadá majitel i jeho stroj po nějakých 32 letech.....

Foto: Jaroslav Svoboda