Evoluce drezíny aneb ať se třesou kosti

02.02.2018

2. díl. Ačkoli Carl Drais několikrát předvedl jízdu na svém stroji, který je považován za počátek mechanizované osobní přepravy a byl následován dalšími výrobci, kteří více či méně zdařile jeho stroj kopírovali, k podstatnému rozšíření nedošlo.

Stalo se tak po zákazu používání drezín od úřadů v Německu, Velké Británii i Francii. Jezdci totiž odmítali jezdit po hrbolatých cestách rozbitých od kočárů a často se snažili využívat pro jízdu chodníky a svou "rychlou" jízdou tak ohrožovali chodce. Úředníci tak ukončili na dlouhá desetiletí vývoj jízdního kola - dnes již po dlouhou dobu tak populárního dopravního a sportovního prostředku.
V roce 1864 přidělává Pierre Michaux ve své zámečnické dílně v Paříži na přední kolo drezíny kliky a pedály a rodí se další evoluční stupeň jízdního kola - KOSTITŘAS - BONESHAKER. Éra těchto strojů trvá poměrně krátce, přibližně 10 let a převážná většina těchto strojů je vyráběna ve Francii. Výroba v malém množství je doložena též v Německu, Anglii, Holandsku, Švýcarsku či USA. U některých se objevila velice netradiční technická řešení jako je odpružená přední vidlice či volnoběh. Nejednalo se však o stroje sériové výroby a tyto vynálezy spíše zapadly, a dále tak čekaly na své znovuobjevení.

Navštivte Muzeum kol v Boskovštejně a dozvíte se více.

Foto: Bicycle History, Život.sk