Eagle - soumrak vysokých kol

05.02.2018

16. díl. Zastavme se ještě u jednoho typu Vysokého kola - amerického stroje Eagle.

Základní patent pro Eagle Bicycle byl podaný panem L. B. Gaylorem ze Stamfordu (Connecticut - USA) v roce 1886. Výroba Eagle kol byla zahájena v roce 1889 firmou The Eagle Bicycle Mfg. Company, Stanford - Connecticut. To bylo opravdu dosti nešťastné datum k představení nového typu vysokého kola v období, kdy trh již silně zaplavovala nízká kola - bezpečníky. Přesto si Eagle dokázal najít cestu především k závodníkům a jezdcům, kteří vyráželi na dlouhé trasy. Velice jednoduchá konstrukce doslova sváděla k vyzkoušení a svezení. Cyklistický klub v New Havenu měl v roce 1891 23 členů a z toho 21 jich sedlalo Eagle.

V roce 1891 byl nabízen i model Light Roadster s dutým rámem a tangenciálním výpletem a nabídka se rozšířila i o závodní provedení a malý zjednodušený chlapecký model. Katalog nabízel velikosti od 46" do 56".

V prosinci 1891 se společnost přestěhovala do Torringtonu a Eagle Light Roadster byl již nabízený jen pod hlavičkou "The Old Reliable" čili starý a spolehlivý s odkazem na nízká bezpečná kola, která budou zařazena do výroby co nejdříve.

A tak nedlouhý let "Orla" (Eagle) po třech letech skončil.

Text a foto www.sterba-bike.cz