Coventry Machinist Swift 1889

05.02.2018

25. DÍL Stroj v původní velice vzácně zachovalé kondici, co se týká laku, niklu, rukojetí či "pneumatik". V tom modelovém roce obsahoval katalog Coventry Machinist celkem 10 strojů. Z toho byly 2 tricykly, jedno vysoké kolo, jeden tandem a jedno dámské kolo. Ostatních 5 jsou Hard tire safety pánského typu.

Model Swift A spring frame je jeden z nejzajímavějších strojů tohoto období, které jsou známy. Silnice té doby byly nevalné, nejlepší byly dlážděné ulice, a tak se výrobci snažili svá kola co nejvíce odpružit a udělat tak cyklistovi jízdu příjemnější. Na tomto modelu je to nejen sedlem zavěšeným na pružinách, ale také pružením na předním i zadním kole. Plně funkčním a velice důmyslným.

Zastavme se ještě velice krátce u historie firmy Coventry Machinist Ltd. Společnost byla založena v roce 1863 v Coventry jako Coventry sewing machine company - továrna na výrobu šicích strojů. Roku 1868 získal její pařížský agent zakázku na 400 kusů strojů typu Michaux k následnému exportu do Francie. Tento obchod se nakonec neuskutečnil v důsledku probíhající prusko-francouzské války. Roku 1869 se společnost přetransformovala na Coventry Machinist's Company známá posléze pod značkou C.M.C..

V té době pracoval jako předák v C.M.C. James Starley. Byl autorem mnoha vylepšení. Ale již roku 1870 odchází dělat svůj byznys společně s William Hillmanem. První z důležitých strojů, které C.M.C. vypouští z bran svého závodu, je vysoké kolo ARIEL. Jednalo se s největší pravděpodobností o první vysoké sériově vyráběné kolo. Přesnou historii firmy C.M.C. se daří jen velice těžko vypátrat. Měla mnoho a mnoho zaměstnanců, kteří si posléze vytvořili svoji výrobu jízdních kol. Okolo roku 1890 bylo v Coventry 248 výrobců jízdních kol s téměř 40 tisíci zaměstnanci. Snad největším milníkem v historii C.M.C. byl rok 1885, kdy John K. Starley, Jamesův synovec uvedl do výroby a prodeje kolo s trojúhelníkovým rámem a řetězový pohonem.