Bude tomu 200 let od zrodu cyklistiky

23.01.2018

1. díl. V dubnu příštího roku tomu bude přesně 200 let, kdy německý baron Carl von Drais de Sauerbun (1785-1851) představil v Paříži první stroj s lidským pohonem a řiditelným předním kolem.

Bylo to vlastně takové odstrkovadlo, nebylo ještě poháněno pedály, ale pouhým odstrkováním nohama od země, kdy jezdec seděl obkročmo na tomto stroji. Vynález tohoto stroje byl motivován neúrodou v Evropě v letech 1812 - 1815 a následně výbuchem sopky Tambora v Indonésii roku 1815, kdy zůstala Evropa po celé léto pokrytá sněhem a nedostatek krmiva pro koně a zároveň nedostatek potravy pro lidi vedl k velkému snížení počtu koní a byly hledány možnosti jiného způsobu dopravy než koňské síly.

Carl von Drais

Ve spolupráci s muzeem kol v Boskovštejně se vám během následujících měsíců pokusíme přiblížit historii jízdního kola od jeho počátků v roce 1817 až prakticky do dnešní doby. Naše články nebudou jen a pouze o kolech, ale i o závodech, reklamních předmětech a vůbec všeho, co se v průběhu doby vývoje jízdního kola dotýkalo či dotýká. Muzeum kol v Boskovštejně je pravděpodobně nejobsáhlejší muzeum kol na světě a studnice zajímavých materiálů je zde prakticky nevyčerpatelná. Více o muzeu najdete na stránkách muzeumkol.eu

Tvrz v Boskovštejně, kde naleznete Muzeum kol s nejrozsáhlejší sbírkou na světě