HISTORIE JÍZDNÍHO KOLA / ČLÁNKY

48. díl. Stroj neznámého výrobce. Pravděpodobně Anglie okolo roku 1890. Jeden z příkladů vysoce sofistikovaného pružení na bicyklech té doby.

43. díl. Tato léta bez nadsázky nazýváme zlatou érou historie pružení a vývoje jízdního kola vůbec. Je to doba obrovského nárůstu výroby jízdních kol, období tzv. Hard tire safety bicycles a doba až někdy neuvěřitelných konstrukcí. Tomuto období bychom mohli věnovat mnoho a mnoho článků. My se vám vynasnažíme přiblížit alespoň ty nejzajímavější...

42. díl. Samostatnou kategorii strojů na konci 19. století tvořily Tricykly či Quadricykly. Stroje primárně určené pro šlechtu a další majetné vrstvy obyvatelstva, určené převážně pro jízdu na upravených cestách městských či zámeckých parků. Byl proto brán obrovský zřetel na pohodlí těchto strojů. Nejenže tyto stroje byly opatřeny těmi...

41. díl. Pružení ostatních typů Vysokých kol bylo přizpůsobeno jednotlivým typům kol. Víceméně se však jednalo o sedlo s velkými pružinami či sedlo umístěné na pružném ocelovém listu.

40. díl. A od Boneshakerů se přesouváme ke kolům Vysokým. Tyto stroje byly již od počátku na svých ráfcích opatřeny plnou gumovou obručí. I to se samozřejmě zdálo výrobcům kol nedostatečné a pokoušeli se jezdcům co nejvíce usnadnit.

39. díl. S nástupem kostitřasů, Boneshakerů, už přichází první snahy o pružení. Pevné sedlo bylo umístěno na pružném ocelovém listu, který je uchycen vpředu i vzadu na kluzných čepech.

38. díl. V našem seriálu teď mírně odskočíme od představování jednotlivých kol a vrátíme se k celkovému vývoji jízdního kola. V celkovém jejich vývoji byl vždy brán největší ohled na komfort a výkon. Cesta k tomuto vedla několika směry. Geometriemi a stavbami rámů, převodováním či pružením.

Favorit 1985

05.02.2018

37. díl. Kdo jen z trochu starší generace cyklistů by neznal značku Favorit.... Největšího předlistopadového výrobce kol v Československu a vlastně jediného výrobce závodních kol v té době.

Peugeot 1980

05.02.2018

36. díl. Představení francouzského stroje Peugeot z období okolo roku 1980 má hlavně jeden důvod. Ukazuje nám ústup ze slávy francouzských výrobců jízdních kol. Není tomu vůbec tak, že by náš stroj byl špatný - naopak. Jen prostě v těchto letech již technologicky zaostává za italskou školou a nastupujícím japonským gigantem Shimano.

35. díl. Pokud si myslíte, že průkopníkem ve zpracování duralu byl v sedmdesátých letech Gary Klein, podívejte se o čtyřicet let zpátky do Francie. Garymu nelze upřít úspěchy v metalurgii. To, že začal pracovat s oversize průměry, či že sváry dokonale zahlazoval. Francie však byla velmocí, co se týká používaní trubek z duralu již od třicátých let.

Iver Johnson

05.02.2018

33. díl. Dráhové kolo americké značky Iver Johnson, kterou proslavil zejména fenomenální americký závodník tmavé pleti Marshall "Major" Taylor. Světový šampion ve sprintu z let 1899 a 1900 a držitel mnoha světových rekordů...

32. díl. V historii závodních kol se dostáváme na přelom 19.a 20. století. Z těchto let pochází i dnes představovaný stroj tehdy jedné z nejznámějších francouzských značek La Francaise Diamant.

31. díl. Poté, co irský zvěrolékař J. B. Dunlop v roce 1888 poprvé světu představil obutí kol pryžovou obručí plněnou vzduchem, začali všichni výrobci upouštět od výroby Vysokých kol a i všechny své modely Hard tire safety bicycle přezouvali do Dunlopových pneumatik. Tuto cestu jim ukázal hlavně vývoj na závodních tratích, kde jezdci se stroji...

30. díl. V roce 1885 nastupuje jako konkurence pro Vysoká kola první typ stroje prakticky dnešního typu - Hard tire safety bicycle. Stroj s lichoběžníkovým rámem a stejně velkými koly. Opatřený již řetězovým převodem na zadní kolo...

29. díl. Je lidskou přirozeností a samozřejmostí srovnávat své výkony ve všech směrech a odvětvích lidské činnosti. A nejpřirozenějším způsobem jsou soutěže v oblasti sportovní. Pro příklad vzpomeňme na antické olympijské hry - jeden z prvních svátků sportu a lidské soutěživosti.

28. díl. Pronikavé rozšíření plakátové tvorby na konci 19. století umožnila dokonale zvládnutá technika barevné litografie. Tato tiskařská technika, založená na plošném kamenotisku, byla vynalezena již téměř sto let předtím. Objevil ji, s přispěním náhody, těsně před rokem 1800, Mnichovan Alois Senefelder (1771 - 1834), mimochodem pražský rodák,...

27. díl. 80. a 90. léta 19. století znamenají obrovský nárůst výroby jízdních kol. Existují tisíce výrobců a vzrůstá potřeba na své výrobky nějak upozornit. Při absenci rozhlasu, televize i denního tisku se jeví právě plakát jako nejlepší prostředek....

26. díl. Píše se rok 1888 a na svět přichází další z veledůležitých součástí jízdního kola. Co nám k tomu říká encyklopedie Wikipedie?

25. DÍL Stroj v původní velice vzácně zachovalé kondici, co se týká laku, niklu, rukojetí či "pneumatik". V tom modelovém roce obsahoval katalog Coventry Machinist celkem 10 strojů. Z toho byly 2 tricykly, jedno vysoké kolo, jeden tandem a jedno dámské kolo. Ostatních 5 jsou Hard tire safety pánského typu.

British Star

05.02.2018

23. díl. Nádherný představitel Hard tire safety bicycles výrobce Guest & Barrow z anglického Birminghamu s rokem výroby 1890.

22. díl. Pojďme si trošku vysvětlit název dnešního článku. Ve své podstatě se jedná o kategorii kol od roku 1885 až 1892. Jedná se o kola již dnešního typu, s tvrdou gumovou obručí, bez volnoběhu a možnosti změny převodu. Název safety v sobě nese již každé jízdní kolo následující po klasických vysokých kolech.

21. díl. Dnes, pro mnohé čtenáře konečně, opustíme dobu dřevních strojů vývoje jízdního kola a dostáváme se pomalu ke strojům dnešního typu. Strojům o přibližně dvou stejně vysokých kolech a poháněných řetězem.

20. díl. Výrobce Tricykl Bayliss,Thomas & Co. Tyseley/Birmingham, rok výroby 1888. Stroj je raritní přenášením pohonu pomocí ozubených kol, nikoli řetězu. Také tento stroj naleznete ve sbírkách Muzea kol Boskovštejn.

19. díl. Tentokrát pouze v obrázkové reportáži vám přinášíme další s řady tricyklů konce 19. století. Jedná se o vcelku jednoduchý stroj ¾ velikosti určený pro dámy či dospívající mládež. Stroj byl vyroben firmou Clement v Paříži roku 1888.

18. díl. V historii jízdních kol 80. let 19. století musíme zmínit ještě jednu unikátní, ale naprosto úžasnou kategorii strojů.