Boskola 11 - 13 září 2020
Setkání milovníků, příznivců a sběratelů historických kol dne 11 - 13 září 2020
Setkání milovníků, příznivců a sběratelů historických kol dne 11 - 13 září 2020
59. díl. Pojďme si před skončením série článků o historii odpružení jízdního kola představit ještě několik zajímavých kol z poloviny 20. století. Prvním z nich budiž model francouzské společnosti A.F.A..
58. díl. Další ze zajímavých pokusů o odpružení jízdního kola ze Spojených států z 30. let minulého století.
57. díl. Celoodpružený bicykl americké firmy Pierce.
56. díl. Po tom, co roku 1888 patentoval John B. Dunlop pneumatiku, začíná význam pružení na bicyklech pomalu klesat a po roce 1892 se z výroby víceméně vytrácí. Ale samozřejmě, že nikoli úplně. V našem seriálu si představíme v následujících dílech několik zajímavých odpružených kol po roce 1895 z celého světa. Dostaneme se přibližně do roku 1980....
55. díl. Jeden z vysoce sofistikovaných odpružených bicyklů z konce 90. let 19. století vyrobeného Warwick Manufacturing Co. v Springfield, Hampden County, Massachusetts, United States.
54. díl. V seriálu o historii pružení si představíme už jen poslední dva modely z americké historie výroby Hard tire safety bicyklů. Tím dnešním je model The Giant No.4 pocházející z továren firmy Loizer & Yost sídlících v Toledu ve státě Ohio.
53. díl. Stroj vyráběný v Massachusetts okolo roku 1890. Můžeme jen žasnout nad jeho velice důmyslnou konstrukcí a technickým zpracováním detailů.
52. díl. Další z předních amerických výrobců konce 19. století a jeho odpružené modely "The Diamond Rambler" a "The American Rambler".
51. díl. Odpružený model jednoho z největších amerických výrobců bicyklů té doby byl vyráběn mezi lety 1887 - 1892 a systém jeho pružení přední vidlice byl osazován na různé typy rámů, a to jak v pánské, tak i dámské verzi.
50. díl. Přenesme se teď za oceán a podívejme se jaké zajímavé stroje vznikaly v té době v USA. Stejně jako ve Velké Británii byl přechod od Vysokých kol ke strojům Hard tire safety velice rychlý a vzniklo obrovské množství typů těchto kol snad u všech tehdejších výrobců. Představme si ty nejznámější.
49. díl. Před přesunem za velkou louži se pojďme podívat ještě na jeden zajímavý stroj z továrny Hirondelle v St. Etienne.
48. díl. Stroj neznámého výrobce. Pravděpodobně Anglie okolo roku 1890. Jeden z příkladů vysoce sofistikovaného pružení na bicyklech té doby.
47. díl. Stroj v původní, velice vzácně zachovalé kondici, co se týká laku, niklu, rukojetí či "pneumatik".
46. díl. Velice technicky zajímavý stroj z dílen firmy "The Quadrant Tricycle Co. z anglického Birminghamu. Stroj byl vyráběn v tomto roce jak s pevnou gumovou obručí, tak již s pneumatikou Dunlop. Přední kolo o průměru 30", zadní 26".
45. díl. Stroj s dámským rámem z roku 1891. Pružení mezi přední vidlicí a hlavou rámu. V zadní části s patentovým odpruženým sedlovým systémem.
44. díl. Výrobce Quadrant Tricycle Co. Birmingham Anglie.
43. díl. Tato léta bez nadsázky nazýváme zlatou érou historie pružení a vývoje jízdního kola vůbec. Je to doba obrovského nárůstu výroby jízdních kol, období tzv. Hard tire safety bicycles a doba až někdy neuvěřitelných konstrukcí. Tomuto období bychom mohli věnovat mnoho a mnoho článků. My se vám vynasnažíme přiblížit alespoň ty nejzajímavější...
42. díl. Samostatnou kategorii strojů na konci 19. století tvořily Tricykly či Quadricykly. Stroje primárně určené pro šlechtu a další majetné vrstvy obyvatelstva, určené převážně pro jízdu na upravených cestách městských či zámeckých parků. Byl proto brán obrovský zřetel na pohodlí těchto strojů. Nejenže tyto stroje byly opatřeny těmi...
41. díl. Pružení ostatních typů Vysokých kol bylo přizpůsobeno jednotlivým typům kol. Víceméně se však jednalo o sedlo s velkými pružinami či sedlo umístěné na pružném ocelovém listu.
40. díl. A od Boneshakerů se přesouváme ke kolům Vysokým. Tyto stroje byly již od počátku na svých ráfcích opatřeny plnou gumovou obručí. I to se samozřejmě zdálo výrobcům kol nedostatečné a pokoušeli se jezdcům co nejvíce usnadnit.
39. díl. S nástupem kostitřasů, Boneshakerů, už přichází první snahy o pružení. Pevné sedlo bylo umístěno na pružném ocelovém listu, který je uchycen vpředu i vzadu na kluzných čepech.
38. díl. V našem seriálu teď mírně odskočíme od představování jednotlivých kol a vrátíme se k celkovému vývoji jízdního kola. V celkovém jejich vývoji byl vždy brán největší ohled na komfort a výkon. Cesta k tomuto vedla několika směry. Geometriemi a stavbami rámů, převodováním či pružením.
37. díl. Kdo jen z trochu starší generace cyklistů by neznal značku Favorit.... Největšího předlistopadového výrobce kol v Československu a vlastně jediného výrobce závodních kol v té době.
36. díl. Představení francouzského stroje Peugeot z období okolo roku 1980 má hlavně jeden důvod. Ukazuje nám ústup ze slávy francouzských výrobců jízdních kol. Není tomu vůbec tak, že by náš stroj byl špatný - naopak. Jen prostě v těchto letech již technologicky zaostává za italskou školou a nastupujícím japonským gigantem Shimano.
35. díl. Pokud si myslíte, že průkopníkem ve zpracování duralu byl v sedmdesátých letech Gary Klein, podívejte se o čtyřicet let zpátky do Francie. Garymu nelze upřít úspěchy v metalurgii. To, že začal pracovat s oversize průměry, či že sváry dokonale zahlazoval. Francie však byla velmocí, co se týká používaní trubek z duralu již od třicátých let.
33. díl. Dráhové kolo americké značky Iver Johnson, kterou proslavil zejména fenomenální americký závodník tmavé pleti Marshall "Major" Taylor. Světový šampion ve sprintu z let 1899 a 1900 a držitel mnoha světových rekordů...
32. díl. V historii závodních kol se dostáváme na přelom 19.a 20. století. Z těchto let pochází i dnes představovaný stroj tehdy jedné z nejznámějších francouzských značek La Francaise Diamant.
31. díl. Poté, co irský zvěrolékař J. B. Dunlop v roce 1888 poprvé světu představil obutí kol pryžovou obručí plněnou vzduchem, začali všichni výrobci upouštět od výroby Vysokých kol a i všechny své modely Hard tire safety bicycle přezouvali do Dunlopových pneumatik. Tuto cestu jim ukázal hlavně vývoj na závodních tratích, kde jezdci se stroji...
30. díl. V roce 1885 nastupuje jako konkurence pro Vysoká kola první typ stroje prakticky dnešního typu - Hard tire safety bicycle. Stroj s lichoběžníkovým rámem a stejně velkými koly. Opatřený již řetězovým převodem na zadní kolo...