První závody na Boneshakerech

30.12.2016 00:00

První závody na Boneshakerech

5. díl. Dříve než se dostaneme k dalšímu evolučnímu stupni vývoje jízdního kola, pojďme se společně podívat na první závody. Člověk byl vždy tvor soutěživý, a tak první závody na Boneshakerech na sebe nenechaly dlouho čekat.

První závod na krátkou vzdálenost se uskutečnil v 31. května 1868 v pařížském parku Parc de Saint Cloud. Jednalo se o závod s hromadným startem na 1200 metrů. Zvítězil v něm přítel rodiny Michaux, Angličan James Moore v čase 3 minuty 50 vteřin o 20 metrů před svými dvěma konkurenty. Za své vítězství získal zlatou medaili s portrétem Napoleona III.

James Moore (vpravo)

První závody v Anglii se konaly hned následujícího dne 1. června 1868. V belgickém Gentu jsou známé závody z 18. července 1868 a v zemích českých se konaly první závody v září toho samého roku v Praze i Brně.

Již roku 1869 se uskutečnil první závod na delší vzdálenost. A to konkrétně na 130 km mezi městy Paříž a Rouen. Zúčastnilo se ho již 325 závodníků, včetně dvou žen. Závod odstartoval u Vítězného oblouku v Paříži a přes St. Germains, Mantes, Vernon, Louviers skončil v centru města Rouen. K velké nelibosti Francouzů zvítězil i tentokrát Angličan James Moore v čase 10 hodin a 25 minut včetně zastávek.

Foto zdroje: Wikipedie, National Museum Australia, The Online Bicycle Museum