Úvod


Vážení přátelé.
 
Exponáty v Muzeu kol Boskovštejn jsou z velké části ve vlastnictví provozovatele muzea. Část exponátů je zapůjčena ze sbírek dalších fyzických či právnických subjektů.
 

Přinášíme Vám pár základních informací o našem Muzeu cyklistiky. Je umístěno v obci Boskovštejn,v gotické tvrzi z roku 1550. Rozloha objektu je veliká a naším cílem není ukázat zájemcům a návštěvníkům pouze historii jízdního kola od jeho prvopočátků do dnešních časů,ale chceme Vám přiblížit různá období vývoje a následně i nové trendy ve vývoji jízdních kol a cyklistiky. Ve vývoji,  který se dnes točí v kruhu,zkouší spousty slepých cest či oživuje myšlenky 100 let staré.

Zanedlouho bude otevřena půjčovna kol a hlavně zkušební dráhy pro testování nových modelů kol, elektrokol ve spojení s pumptracky či bikovými traily. Postupem času bude zřízeno také ubytování a restaurace…. 

A co v našem muzeu můžete očekávat? Nebojíme se tvrdit,že naše cyklistické muzeum bude co se týká světové konkurence nejobsažnější na světě. Mapuje vývoj jízdního kola od jeho prvopočátků z roku 1817 do dnešní doby.

Podařilo se nám dát dohromady několik expozic,které nemají ve světě obdoby.

Zde jen pár příkladů:

-expozice závodních silničních kol počínaje rokem 1880 do současné doby,zahrnující též vývoj závodních přehazovacích systémů.

-expozice kol s rámy Colnago.

-expozice obsahující kompletní přehled italského výrobce komponentů pro silniční,ale i horská kola-firmy Campagnolo od roku 1936 dodnes.

-expozici vývoje horských kol počínaje rokem 1984.

-největší světovou expozici jízdních kol s dřevěnými rámy se spousty unikátů.

-reprezentativní expozici Tricyklů z let 1800-1910.

-nejobsažnější expozici Hard tire safety bicyklů. Jedná se o kola z let 1884-1892. První kola dnešního typu,poháněná řetězem na zadní kolo,se spoustou tvarů rámů a systémů se snahou o jejich odpružení. Kola jež jsou ještě opatřena plným-tvrdým obutím.

-expozici francouzské firmy Terrot. Jednoho z největších výrobců kol ve Francii na přelomu 19.a 20.století. Firma je známá mnoha unikátními přehazovacími systémy,které používala na svých bicyklech. Jedná se o největší světovou kolekci bicyklů této značky.

-sbírku nádherných bicyklů Quadrant z let 1886-1902.

-expozici Vysokých kol s jejich převodovými systémy.

-nádhernou a na světě jedinečnou expozici litografických plakátů s námětem jízdního kola. Již jen tato expozice by vydala na jedno úžasné muzeum. Plakáty tisknuty na seefeldském vápenci. Metoda tisku založena na vzájemné odpudivosti mastnoty a vody. Těchto plakátů u nás najdete cca 150 kusů z různých zemí. Největší vystavená kolekce na světě. Některé pocházejí ze sbírek význačných osobností. Kupříkladu od zpěváka Eltona Johna.

 

A tím rozhodně výčet toho co uvidíte u nás v muzeu nekončí. Najdete zde také kola vojenská,cestovní,dětská či elegantní dámská…. Ale také spoustu doplňků a dalších předmětů vztahujících se ke světu jízdních kol,jednoho z fenoménů dvou předešlých století,ale i dnešní doby.

 

 

Spolupracovníci muzea