Historie Campagnolo

1901
 

V domě na předměstí italské Vicenzy se 26.srpna 1901 narodil Gentullio Tullio Campagnolo- otec Valentino Campagnolo,matka Elise Paiusco .

 

 

1922
 

Tullio Campagnolo zahajuje svou závodní kariéru ve Veloce clubu Vincenza, která trvá až do roku 1930.

 

 

1924
 

Den  11.listopadu 1924 můžeme označit jako myšlenkový start firmy Campagnolo, toho dne se Tullio Campagnolo účastnil závodu GRAND PRIMO DELLA VITTORIA. Při přejezdu zasněženého pasu Croce d' Aune Pass ( v 80. letech byl název tohoto pasu použit na jednu ze sad Campagnolo) potřeboval demontovat zadní kolo aby mohl otočit kolo a změnit tak převod(na každé straně byl pastorek s jiným počtem zubů). Jelikož však svými zkřehlými prsty nedokázal povolit zamrzlé křídlové matky zadního kola a tudíž provést nutnou změnu převodu v tu chvíli vyřkl větu: „Bisogna cambia qualcossa de drio“...něco je třeba změnit v zadní části. První myšlenka na rychloupínací náboj . Ten den ztratil svou šanci na vítězství.

 

 

1930

 

8.února 1930 Tullio Campagnolo patentuje zadní rychloupínací náboj - první ze svých 135 patentů.

 

 

1933

 

Po té co Tullio začal s výrobou v zadní části otcovi dílny, zakládá firmu Campagnolo S.p.A. která produkuje zadní rychloupínací náboje. 4.5. 1933 je patentován první patent přehazovačky Cambio Campagnolo, Cambio Corsa. Veřejnosti byla představenav srpnu 1933. Díly přehazovačky jsou vyráběny všechny ručně, výroba vyžaduje mnoho úsilí a času. Fratelli  Brivio z Brescie se stává subdodavatelem dílů . Oficiálním názvem podniku se stává Campagnolo Brevetti Int. SPA

 

 

1934

 

v Gazzetta dello Sport se objevuje první reklama na Cambio Campagnolo...

 

 

1940

 

Tullio přijímá svého první zaměstance na "plný úvazek", Enrica Piccola.

 

1941
 

vydán první jednostranný leták na výrobky firmy Campagnolo.

 

1943

 

Představeno první oficiální logo Campagnolo – okřídlené kolo. Mělo upozorňovat na rychloupínací mechanismus nábojů, který je standardem do současnosti.

 

 

1946
 

12.1. registrováno logo s okřídleným kolem a nápisem Cambio Campagnolo. Od tohoto roku je přehazovací systém Campagnolo se dvěma pákami a kluzným nábojem nazýván camboi corsa je vyráběn ve dvou variantách... s krátkou pákou (short lever) a názvem corsa či ve verzi s dlouhou pákou(sport).

 

 

1947

 

Je zahájen vývoz komponentů.